Vážení kolegovia, členovia Slovenskej angiologickej spoločnosti,

obraciam sa na Vás v čase pandémie COVID-19 s cieľom podpory výzvy našich kolegov všeobecných lekárov, ako aj s cieľom poďakovania sa za Vašu prácu v týchto zložitých podmienkach.

Určite spoločne považujeme za prínosné prispieť k uľahčeniu priebehu tejto neľahkej situácie aj pomocou súčinnosti so všeobecnými lekármi, a to jednak formou telefonických konzultácií, ako aj predpisovaním potrebnej medikácie našim spoločným pacientom cestou elektronických receptov, keďže takáto minimalizácia fyzických návštev na ambulanciách, bude chrániť ako pacientov, tak aj nás zdravotníkov.

Ako sa uvádza v priloženom usmernení, zdravotné poisťovne budú v tejto epidemiologickej situácii akceptovať predpis liekov aj po uplynutí 6-tich mesiacov od odporúčania a súčasne nie je určený maximálny interval od poslednej kontroly, ktorý by obmedzoval preskripciu.

Zároveň mi dovoľte Vás informovať, že všetky lôžkové angiologické pracoviská na Slovensku poskytujú aj naďalej neodkladnú zdravotnú starostlivosť o pacientov s cievnymi ochoreniami a žiadny pacient odoslaný z Vašich ambulancií v prípade závažnejšieho zhoršenia zdravotného stavu neostane bez potrebného riešenia.

Ďakujem Vám za Vašu obetavú prácu v týchto náročných časoch a teším sa, že po zlepšení situácie sa opäť stretneme na spoločných odborných podujatiach.

doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH
prezident S.A.S. SLS

Vec
Usmernenie Odboru zdravotníctva TTSK o predpisovaní liekov počas epidémie COVID-19

Vážený poskytovateľ ZS,

dovoľujem si požiadať všetkých ambulantných lekárov bez ohľadu na odbornosť teda všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov o súčinnosť pri predpisovaní potrebnej liečby svojim pacientom s maximálnym využitím elektronického receptu.

Ak disponujete elektronickým receptom, žiadam Vás, aby ste vyhoveli každej požiadavke vášho pacienta o predpis dlhodobej liečby týmto spôsobom. Na osobnej návšteve pacienta trvajte len v prípade, ak je to pre správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti – nevyhnutné.

Ak ste všeobecný lekár, máte zavedený E-recept a jedná sa o predpis na odporučenie špecialistu – oznamujeme Vám, že poisťovne v tejto epidemickej situácii budú akceptovať predpis liekov aj v prípade, že uplynulo viac ako 6 mesiacov od odporučenia. Preto pacienta nevystavujte riziku nákazy pri pohybe po zdravotníckom zariadení a neposielajte ho pre odporučenie špecialistovi. Ak uvážite, že predpis liekov s dlhším odstupom od kontroly u špecialistu nie je vhodný bez jeho posúdenia – kontaktujte špecialistu sami alebo odporučte telefonickú konzultáciu u indikujúceho špecialistu pacientovi, ale neposielajte ho priamo špecialistovi do čakárne bez telefonickej konzultácie.

Ak ste všeobecný lekár a nemáte zavedený E-recept a jedná sa o predpis na odporučenie špecialistu – odporučte pacienta, aby sa obrátil priamo na ošetrujúceho špecialistu, ktorý má inštrukcie, aby všetkým svojím pacientom lieky predpísal elektronicky aj prípade ak uviedol do nálezu odporučenie k predpisom u všeobecného lekára.

Ak ste špecialista a máte E-recept, žiadame vás, aby ste vyhoveli všetkým požiadavkám svojich pacientov na vystavenie receptu bez ohľadu na to, či ste oprávnili k predpisu všeobecného lekára.

Zároveň Vás chcem informovať, že zdravotné poisťovne nemajú aktuálne nastavený žiadny maximálny interval od poslednej kontroly, ktorý by Vás obmedzil v tom, že nesmiete bez kontroly predpísať lieky. Je preto len na vašom uvážení či je kontrola nevyhnutná – berte v úvahu rizikovosť epidemickej situácie pre pacienta ale aj pre Vás a Váš personál.

Ak ako špecialista nemáte E-recept a nemá ho ani všeobecný lekár Vášho pacienta, ktorý potrebuje predpis liekov, žiadame Vás oboch bez ohľadu na to kam si pacient pre predpis príde, aby ste si vyčlenili (a tak aj prikázali prísť pacientom pre predpis) čas kedy z Vašich prevádzkových skúseností bude pre pacienta minimalizované riziko kontaktov nielen na Vašom pracovisku ale v zdravotníckom zariadení ako takom.

Dovoľujem si Vás požiadať, aby ste v tejto situácii neriešili kompetenčné spory, o ktorých máme vedomosti ale zachovali sa ako medicínsky profesionáli. Minimalizujete tak možné riziká prenosu infekcie COVID-19 a ochránite tak nielen svojich pacientov, ale hlavne seba a svoje rodiny.

S pozdravom